Hliněné omítky v SEVKM v Ochozi u Brna

I my jsme se podíleli přímo na stavbě Střediska ekologické výchovy Kapráluv mlýn a to hliněnými omítkami. Jak hrubá, tak fajnová Economic je z dílny firmy PICAS. Design je z dílny naší. Ve velkém přednáškovém sále byl podkladem pro omítky litý železobeton a v čítárně to byli Porothermové bloky. Beton nebyl mastný, takže jsme jej opatřily Vápenným podhozem a stejně tak i Porothermové zdi. Po vyschnutí jsme na podhoz aplikovali hliněnou omítku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše realizované stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 Responses to Hliněné omítky v SEVKM v Ochozi u Brna

 1. Zdenek napsal:

  … mám dotaz ke spodní fotce: jak se chová hliněná omítka na krbovém tělese? Co s ní dělají velké změny teploty? Nepraská? Nepadá?
  Děkuji za odpověď.

  • Honza napsal:

   Dobrý den,
   Nedělají nic. Komínové těleso nemá tak vysokou teplotu a dilatace proto není nijak moc velká, mezi krbovou vložkou a stěrkou je vzduchová mezera nebo Porothermové bloky a jednak podklad pod omítku je stěrka s perlinkou. Ta dokáže případné problémy vykrýt.

   Pěkný den přeje Honza

 2. Ervín Täubel napsal:

  Dobrý den, mám dotaz
  chtěl bych na chalupě v Severních Čechách použít na rekonstrukci hliněnou omítku, ale většina dodavatelů je z Moravy a doprava potřebných cca 7palet činí Kč 8.000,- Dá se koupit hliněná omítka od nějakého výrobce poblíž Nového boru-České Lípy, nebo Liberce?
  Druhá otázka. Mohu hliněnou omítku vymalovat- vybílit barvami používaných na sanační omítky? Měly by být prodyšné. Děkuji za info. s pozdravem Ervín Täubel

  • Honza napsal:

   Dobrý den pane Tëubel,

   ano, je to přesně tak. Bohužel jsou všichni výrobci na Moravě. Hliněné omítky pytlované štukové vyrábí firma Weber. Dodávají konvenční materiály do stavebnin po celé republice. Bohu žel nevím, jestli mají i jádrovou. Potom nezbývá, než použít místní hlínu a vymíchat si vhodnou směs s odborníkem (třeba se mnou). Dá se takto připravit jak omítka hrubá jádrová, tak i fajnová štuková. Co se týká nátěrů, tak nejvhodnější je vápno, kaolín a nebo kaseinové nátěry ) seřazeno podle ceny od nejlevnějších po nejdražší). S nátěry na sanační omítky nemám zkušenost, ale byl bych opatrný.

   Pěkný den z Benešova u Semil přeje Honza Pospíšil

   • Ervin Täubel napsal:

    Děkuji za odpověď. Rád bych s Vámi zkonzultoval následující: Cihelna Bratronice prodává hlínu na hliněnou omítku zrnitost 0-2mm. na podhoz,jádro a štukovou vrstvu do ní musím vmíchat písek. Jaký písek to má být? Prosátý betonářský, nebo „malťák“ nebo to může být i jemný z rozpadlého pískovce- sklářský, kterého je v Severních Čechách všude dost? A hlavně, v jakém poměru??
    http://WWW.cihelnabratronice.cz
    děkuji za odpověď předem.
    zdraví Ervín Täubel

    • Honza napsal:

     Dobrý den Ervine,

     těžko se to takhle přes net řeší, protože tomu musí předcházet několik zkoušek, které se po vyschnutí musí hodnotit na místě. Na písku nezáleží, ale je třeba celou dobu omítání používat ten, který byl použit na vzorky. Jeho zrnitost by se měla pohybovat 0-4 nebo 0-8 podle tloušťky vrstvy. Bude se ho tam dodávat cca 60-80 %. Udělej si vzorky v poměru hlína:písek:řezanka(2-3cm):kravince(bez slámy čerstvé) 1:2, 1:3, 1:4, 2:4:1, 2:6:1, 2:8:1, 2:6:1:10% a tak nějak. Vše objemové díly. Nahoď vzorky 50×50 cm na navlhčenou zeď a potom po vyschnutí hodnoť praskání a otěruvzdornost. Tak jest.

     Příjemnou práci s hlínou přeje Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.