Ovčí vlna v domku u Kyjova

Nedaleko Kyjova na jižní Moravě vyrostl malý domek pro čtyřčlennou rodinu.

Domek jsme začali stavět začátkem září 2010.
Je to nosný skelet opláštěný z vnitřní strany palubkou a z vnější strany šupinovitě položeným hrubým neosámovaným obkladem z prken, pod kterým je neprůvětrná vrstva z kartónového papíru . Stojí na patkách a je po celém obvodu zateplen nepranou ovčí vlnou. Střešní krytinu je pokládána částečně ze starých pálených tašek a částečně z tašek Tondach. Celkové náklady na stavbu se pohybují kolen 500 000 Kč. Počítali jsme s nižšími náklady, ale díky tlaku na rychlost stavby jsme byly nuceni některý materiál koupit nový, nebo dražší. Domek je vytápěn dřevem v keramické peci, vaření na kamnech případně na sporáku na LPG. Ohřev TUV v kotli Brutar. Zdroj elektřiny je omezen pouze na 24 V z fotovoltaických kolektorů (akumulace 100 Ah). Napětí 24 V je měněno lineárním měničem na 12V na svícení (samovýroba LED svítidel) a dalším měničem na 220 V v jednoduchém okruh 4 zásuvek (hlavně pračka). V případě nedostatku elektřiny se půjde brzo spát. Bude prozatím bez rozvodu pitné vody, pro kterou se chodí do místní studny cca 30m od domu. Voda je čerpána klasickou tlačnou ruční pumpou, která v zimě nezamrzne. Rozvod užitkové vody budeme řešit na jaře a to dešťové vody z kádí venku a uvnitř. Na sprchování slouží stará neobezděná vana a ponorné 12 V čerpadlo do karavanu s průtokem 20 l/min, které se ponoří do nádoby s namíchanou teplou vodou. Záchod je suchý, pilinový s následným kompostováním. Uživatelský komfort je řešen jednoduše a levně bez složitých technologií závislých na energii. Majitelé se rozhodli podstoupit veškerá rizika a nedostatky, které tento domek má. Uživatelský komfort je řešen v tom nejnižším standardu na té nejvyšší možné úrovni.

Pro ty, kdož uvažují o takovémto bydlení:

– izolace ovčí vlnou v tloušťce 20 cm není komfortní zaizolování, v případě topení dřevem je potřeba počítat s větší spotřebou
– domek nemá velkou akumulaci, takže v zimním období počítejte s kolísáním teplot
– stavba je lehká, takže v letním období může docházet k přehřívání interiéru a uživatelé se musí naučit účinně a správně používat okna k větrání
– ve stavbě nebylo nijak zvláště řešeno požární hledisko, pouze byla eliminována rizika vzniku požáru
– protože vlna není ošetřená proti šatním molům, je tady určité riziko napadení
– chybí zde zcela rozvody vody a proto není ani řešena odpadní voda a s tím spojené investice

stavbu lze ještě zlevnit tím, že bude probíhat delší dobu, a tím si majitelé mohou udělat více práce sami a bude více času na přípravu levnějšího materiálu

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše realizované stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 Responses to Ovčí vlna v domku u Kyjova

 1. kartonový papír zdarma napsal:

  Mám určité pochybnosti o správnosti použití kartonového papíru.
  Skoro bych se vsadil, že bude navlhat, budou se tam držet plísně a nakonec to shnije.

  V.M.

 2. Kartonový papír napsal:

  Většina lidí je zvyklá používat karton na krabice, ale když je třeba u domu pohnout s cenou, tak karton je dostatečný. Pokud bude chráněn před vodou, tak je tam na dlouhou dobu. Je to celulóza, která mění svou strukturu až při 98% vzdušné vlhkosti. Z vnitřní strany bude smrkový obklad, kde se dá laicky předpokládat nižší difuze, než u papíru. Vnější obklad je natolik otevřený, že ho nepočítám. Mám takto řešenou neprůvětrnost už tři roky na domku a papír je jako nový. Navíc pod domem skladuji kartony na mulč a ty jsou taky v pořádku a to leží na hlíně, ale pod střechou. Nemám z toho obavu.

 3. Izolace z vlny napsal:

  Ahoj,
  zajímalo by mě, jak máte vyřešeno, aby nepraná ovčí vlna nebyla cítit v interiéru, hlavně když bude několik dní pršet, případně po zimě, a pak bude na stěny svítit slunce.
  Nepranou vlnu chci totiž taky použít na zateplení stropu, ale nějaké elegantní řešení mě ještě nenapadlo ani jsem nenašel.
  Díky

  David

  • Honza napsal:

   Zatím nemáme žádné problémy se zápachem. Jsem sám velice překvapen. Vlna je hodně nalisovaná v žocích, které máme venku jen přikryté plachtou a jsou mnohdy vlhké až mokré, tak zápach je cítit jen pokud je to v těch žocích. Když se to rozloží a dá do konstrukce, zápach není. Vlnu cpeme při mínus dvanácti stupních, ale nemyslím, že to bude v létě horší. Dřevo má schopnost absorpce pachu, což znám z našeho domu a hlína ještě větší. Doma skladuji nepranou vlnu v igelitových pytlích volně hozených v kůlně na zemi, nebo pod domem. Zápach žádný. Vlna příjemně voní asi lanolinem. Nemám ze zápachu žádné obavy, ani ve vlhku a v zimě.

 4. Změna 24V => 12V napsal:

  Dobry den,
  muzu se zeptat proc nepouzivate spotrebice 24V? Pripadne jak menite 24V na 12V? Nedochazi zbytecne ke ztratam?

  Zdravim
  Marek Drapal

  • Honza napsal:

   Nabídka spotřebičů na 24V je oproti 12V značně omezená, asi tak 1:10. Vzhledem k tomu, že rodina už užívala na zahradě kolektory na 24V a měnily je na 220V, tak jsme je použily. Při přeměně na 12V DC/DC tímhle měničem http://tuning.autodoplnky.cz/menice-napeti/menice-napeti-24-12v/linearni-menic-napeti-z-24v-na-12v-10a-s44833084 (je malý a má pasivní chlazení, takže je nehlučný), je ztráta cca 10%. Je to hodně, ale míň se mi za rozumnou cenu nikde nepodařilo najít. Vybíral jsem takový, který má minimální spotřebu při nezatížení. Existují prý měniče, které mají ztrátu jen snad 1%. 24V oproti 12V potřebuje menší průměr vodičů , kvůli ztrátám (jsem spíš montér, takže nějaké přesnější výpočty a přesnější vysvětlení nechávám na znalce). Ale pokud se používá 12V jen na svícení a není na tom velká zátěž, tak to nemá opodstatnění. Budou tím svítit, nabíjet mobil a notebook. Kdybych kupoval kolektory nové, tak bych v tomto případě volil kolektory 12V a vynechal ten jeden měnič.

 5. izolace z vlny napsal:

  Ako je osetrena izolacia z vlny proti moliam, alebo inej havedi? Kde sa da kupit neprana ovcia vlna?
  dakujem za odpoved.

  • Honza napsal:

   Vlna není nijak ošetřená, nechtěli jsme používat žádnou chemii. Snažili jsme se, aby moli měli ztížený přístup k vlně a doufáme, že při větším stlačení to pro ně nebude až tak zajímavé. Dá se použít sušená levandule, ale není to ošetření na dlouhou dobu (tak 1 rok) a ani to není jisté.

  • Ošetrenie vlny napsal:

   ja mam vlny kolko chces 0905780275

 6. Ošetrenie vlny napsal:

  Možno by stačilo vlnu proti moliam ošetriť roztokom bórovej soli. Samozrejme je to pranejšie. Vlnu je potrebné vysušiť ; ) .

 7. Ošetrenie vlny napsal:

  Vlna sa musí proti moliam osetriť je otázka času kedy sa do nej pustia z prirodných prípravkov je najdostupnejši orechový list sú aj chemycké prípravky.

 8. Honza napsal:

  Ahoj Honzo,
  napadlo mě poslat ti pár novinek z domku, jak to vypadá po roce a co tuhá zima…
  Užili jsme si krásné léto i podzim. Celý rok jsme tak nějak ještě pořád něco dodělávali – lišty, poličky, skříňky, světla, prostory kolem domu… až nějak v listopadu nám přišlo, že jsme zabydlení a byl to moc příjemný pocit.

  Nepotvrdily se pochybnosti, že by se domek, přes léto přetápěl. Bylo tam příjemně – jaro, léto i podzim. Když začala zima, přišly nám první zkoušky. Taková ta normální zima do minus 5 je v pohodě, potom už se musí víc topit a ty extrémní mínus dvacítky byly znát. Protopili jsme několik beden dřeva denně a stejně jsme převážnou část dne i noc trávili v podkroví.

  Teplo: V domku je rozvrstvené a teploty se velmi různí – jednak podle kolísání venkovní teploty, svitu slunce a vzdáleností od kamen. Je znát, že pro větší komfort by domek potřeboval buď výkonnější kamna, nebo akumulační hmotu jako např. hliněné omítky, nebo důkladnější izolaci. Nebo všechno… ale myslím, že akumulační hmota by stačila.

  Pro lidi, kteří se orientují podle čísel: V extrémních mrazech (minus 20 venku) jsme naměřili: po ránu (naposledy přikládáme třeba kolem 22.h a pak kamna necháme vyhasnout) – pod pohovkou na podlaze 3 stupně, na pohovce 5m od kamen 10-12 stupňů. Blíže ke kamnům a pak vzhůru do podkroví teplota stoupá. Takhle to zní docela krutě, ale když se vezme, že to bylo tak 2-3 týdny v roce a zbytek roku je v klidu, tak se to dá vydržet.

  Kamna: stalo se nám, že se na nich objevili prasklinky. Konzultoval jsem topení několikrát s výrobcem. Nejprve jsem prý topil asi málo. Pak přišly zimy a asi jsem topil moc a na kamnech se udělaly prasklinky. Zkoušel jsem to lepit kamnářským tmelem, ale moc to nevydrželo, jsou tam velké rozdíly teplot. Letošní zimu jsme s tím dotopili a ještě nevíme, co s nimi dál budeme dělat.

  Nechci tím říkat, že jsou kamna špatná. Jsou krásná. Jen se s nimi musí opatrněji než s litinovými. A taky mít optimalizovaný výkon vzhledem k provedení domu.

  Vzduch a pocit domu: Dřevo je nám hodně příjemné. Je nám příjemný i otevřený prostor bez dveří a stěn. Když se v zimě topí, snažíme se i vlhčit, protože vzduch bývá hodně suchý. (To nám dává pocit, že i stěny zůstávají v suchu .)

  Voda: Spotřeba nám vychází asi 40l na den na celou rodinu. Nosíme vodu ze studny. Byly dny, kdy to bylo otravné, ale zvykl jsem si na to a ve změně životního stylu to nevnímám jako problém. Na letošní rok hledáme možnosti většího využívání dešťovky a případně nějakého solárního ohřevu.

  Elektřina: Celý rok celkem všechno fungovalo. Prosinec a leden byly ale hodně tmavé a několikrát jsme dobíjeli baterky centrálou. Ještě pořád jsme ve zkoumání – jestli jsme nějak baterky odpálili, nebo jestli jen blbne regulátor. Jeden elektrikář nám to teď pomáhá testovat a zároveň zkouší i jiný regulátor na svých baterkách. Hypotéza je, že regulátor je příliš horlivý a blokuje dobíjení baterek, které pak živoří.

  Poradil nám jednu fintu: na okna jsme dali bílé závěsy a na světla papírová stínítka. Světlo bodovek se rozptýlilo a je to příjemnější. Zajímavé je, že nám asi tři žárovky odešly – začaly blikat, blbnout, přestaly svítit… čekal jsem, že vydrží déle.

  Často si vzpomenu, jak jsi mi říkal: „Je to teprve tvůj první domek, tak nepočítej, že bude dokonalý.“ Pomáhá mi to více pozorovat než hodnotit, zapamatovat si a představovat, co bych příště udělal jinak. Kdybych to měl zatím shrnout do jedné věty, tak pár týdnů v zimě jsme se museli adaptovat a řešit věci spojené s počasím. Jinak jsme rádi v háji zeleném a je nám v domku dobře.

  Měj se,

  Petr

  • ohledne vytapeni napsal:

   ahoj, ja bych jen pripojil komentar k vytapeni, vzhledem k tomu, ze se jedna o velmi lehkou stavbu, tak by bylo velmi prijemnym zpusobem vytapeni tezka kamna (omitana, kachlova, kombinace – to je fuk), ktera by dodala vytapeni setrvacnost. pokud v centru domu budes mit 1,5 tuny hmoty, do ktere prilozis 1-2x denne cca 10kg dreva (mensi kos), hmota teplo pohlti, pomalu preda do prostoru, coz je pro trvale bydleni velmi velmi prijemne, tolik ma zkusenost s kamnarske praxe a hlavne ze zivota na Zajezovej, kde takto vytapi temer kazda rodina v domech ze slamenych baliku. Zda jde o pec finskou, ruskou, rakouskou, to je uplne jedno, zpusobu je mnoho, nektere nizkorozpoctove, nektre extremne drahe, ale spolecna je AKUMULACE tepla. tva soucasna kamna jsou krasna, ale jsou porad velmi lehka, tedy akumulace je velmi nizka a druha vec je kvalita spalovani, nebot tusim, ze ta kamna nemaji dvirka, takze to je takove polootevrene ohniste, coz neni uplne idealni, ale to je na delsi povidani… pokud mas zajem se o tom bavit vice, dej vedet, rad ti poradim, u sebe doma ted stavim tezkou pec, ktera bude vytapet 80m2 stareho sudetkseho domu. zdravi honza krivonozka honza@krivonozka.cz

 9. info napsal:

  Dobry den,
  chcem sa spytat, kolko m2 ma tento dom.
  Mozete presne popisat pilinovy zachod?
  Dakujem

 10. stavebne povolenie napsal:

  Dobry den

  Prosim vas ako je to so stavebnym povolenim na drevenu stavbu zateplenu slamou a polozenu resp. postavenu na patkach z pouzitych pneumatik plnenych hlinou,strkom?Treba vlastne stavebne povolenie na takuto stavbu?
  Dakujem

  • Honza napsal:

   Dobrý den,
   na slaměný domek budete v ČR potřebovat klasickou ohlášku do 150 m2 zastavěné plochy a stavební povolení nad 150 m2. Pokud by rozsah nebyl velký a sousedé shovívaví, tak to někteří staví načerno. Dá se to někdy postavit i jako užitková stavba či rekreační domek, tohle ale také na povolení.

   Honza

 11. ještě ovčí vlna napsal:

  dobrý den,
  máme pár oveček a spoustu ovčí vlny (bílé a hnědé), dosti znečištěné. to ted napravím a vyperu, a dále bychom ji chtěli využít k izolaci stropu v domě který přestavujeme. bojím se, že pokud vlnu neošetřím nějakým prostředkem proti molům apodobně, zanedlouho nás bude doma bydlet hodně… poradí mi někdo prosím pěkně, čím by se asi tak vlna dala napustit? díky moc lenka

 12. Eliška napsal:

  Prosim jak máte řešenou pračku, tři solární panely stačí?lejete do pračky teplou vodu? Řešíme jak nastavit solární systém aby nám zde pračka fungovala a pořád mi vychází daleko víc solárních panelů..

  • Honza napsal:

   Dobrý den Eliško,

   v domě bohužel nebydlím, ale vím, že pračku neměli. Prali v ruce a prádlo vozily ke kamarádům. Na pračku budete potřebovat kolektorů výrazně víc, pokud ji budete používat standardně, tak jak se užívá. Navíc budete potřebovat celý systém včetně akumulace a řízení. Pokud jste ale ochotna si sáhnout do komfortu, tak největší příkon má topná spirála, takže pokud budete vodu do pračky ohřívat třeba lázeňskými kamny, tak bude příkon o mnoho menší a kolektorů nebude třeba tolik. Bohužel ale nebudete moct regulovat různou teplotu na různé programy, nebo to budete muset řešit manuálně směšovací termohlavicí na podlahové topení nebo termostatickou baterií před pračkou, kterou nastavíte teplotu před praním. Příkon motoru pračky vám řekne každý servisák. Pokud by jste se chtěla vyhnout akumulaci, tak by jste musela prát ve slunných dnech. Nicméně v zimě v domku měli problém s nedostatkem energie a musely startovat centrálu i na světlo. Je to ale 10 let, takže podmínky jsou dnes výrazně lepší. Takto o problematice uvažuji já. Podrobnosti si už ale musíte zjistit od odborníků.

   Pěkný den přeje Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.