Stavba slamáku pro dobrovolníky SEVKM v Ochozi u Brna

V létě 2011 jsme zajistili slámu, kterou jsme zastohovali na pozemku. 2012 jsme zahájili stavbu slamáku na klíč pro správce Střediska ekologické výchovy Kapráluv mlýn. Domek stojí na betonových pasech s patkami. Slaměné balíky budou vestaveny do hraněné nosné konstrukce, kterou jsme se střechou postavili v průběhu léta 2013. Z vnitřní strany budou provedeny hliněné omítky. Z vnější strany bude kombinace dřevěného obkladu a hliněných omítek přímo na slámě.

Další pokračování v roce 2014 začalo v prosinci a to izolací slaměnými balíky do stěn a střechy. Pokud se budete někdy rozhodovat pro vestavbu balíků z vrchu před krytinou a nebo zespodu, tak volte určitě z vrchu! Tady byla volba jasná, protože bylo třeba stavbu zastřešit dopředu a chyběli peníze na montáž izolace. Stavba se přehoupla do roku 2015 bez přerušení. Vše se připravovalo na jarní omítky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše realizované stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 Responses to Stavba slamáku pro dobrovolníky SEVKM v Ochozi u Brna

 1. marek.bartoska napsal:

  dobrý večer, kde je nějaké pokračování?

  • Honza napsal:

   Dobrý den Marku,

   pokračování je už nějaký měsíc v mém počítači, ale přes množství práce nemám prostor to zpracovat a dát na web. Vydržte ještě týden, mám volněji a už na tom pracuji.

   Pěkný den přeje hHnza

 2. ivan napsal:

  Ahoj, řeším podobnou stavbu na Šumavě , v současné době dělám dřevěny záklop na který chci dát baliky , Podle fotek jste tam davali papír či karton a na ně hlínu ? Přemýšleli jsme s kolegou o jutě namočené do hlíny . Můžu se zepat jaké s tím máte zkušenosti?

  • Honza napsal:

   Dobrý den,

   z dlouhodobého hlediska zatím žádný. Mělo by to být pro zlepšení neprůvětrnosti a dotěsnění papíru a zvýšení požární odolnosti. Taky se dá přisoudit pohlcování vlhkosti ve slámě a snad i snížení difuze vlhkosti od země. U svého domu bych se na to asi vykašlu a nechám tam jen papír. Při aplikaci je velice důležitá minimální vlhkost, co nejtenčí vrstva (jemný písek) a co nejvíce písku, aby bylo co nejmenší smrštění. Dejte si pozor, aby jste měl nějaké vůle na prknech, jinak hrozí, že se vám při navlhnutí vyboulí a budete to muset opravovat. Teď jsme to řešily.

   Pěkný den přeje Honza

 3. ivan vosecý napsal:

  Ahoj honzo . Chtěl jsem se zeptat : podle fotek dáváte na dřevěný záklop papír , nebo karton a na něj hliněnou mazaninu? Pak pokračujete baliky? Zrovna to teď řešim na své stavbě a přemýšlel jsem o Jutě s hlínou? ivan

  • Honza napsal:

   Jo, o Jutě jsem přemýšlel, ale je to zbytečná práce a vyšší cena. Tady není potřeba nějaká pevnost v tlaku ani v ohybu. Když se dá písek v 75-85%, tak se to při vysychnání už nepohne. H

 4. Peter28 napsal:

  dobry den,,mohol by som sa spytat na konecnu cenu takehoto domku,material plus praca? dakujem

  • Honza napsal:

   Dobrý den Peter,

   rozpočet na dům byl někde kolem 3,4 mil Kč. Byla v tom zahrnutá i fotovoltaika a vybavení domu. Kolik byla konečná přesná cena zatím bohužel nevím, protože jsem neměl časoprostor zjistit ceny prací, které jsme neprováděli. Naše práce na tomto domě stála cca 2,5 mil Kč. Zbytek samozřejmě jsem schopen zjistit. Pro přesnější představu koukněte sem http://www.domyzeslamyahliny.cz/?p=2997.

   Pěkný den přeje Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.