Zateplení půdní vestavby slámou v Uhříněvsi

Slámové zateplení valbové střechy realizované z vnější strany. Celý krov se zespodu celoplošně zabednil coulovými prkny. Zvýšily se krokve o příložky na výšku balíku. Poté se celá střecha vycpala balíky slámy, což bylo velice náročné. Hlavně proto, že ve vrcholových prostorách bylo zúžení příliš velké a bylo nutné balíky upravovat až přes jejich možnosti. Následně se celá střecha zaklopila DFF deskami. Jsou to dřevovláknité desky impregnované s perem a drážkou. Slouží jako náhrada pojistné fólie. Pak už jenom klasická konstrukce pro pokládku krytiny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše realizované stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 Responses to Zateplení půdní vestavby slámou v Uhříněvsi

 1. Zateplení domu napsal:

  Dobrý den, zateplovat slámou je velice zajímavé a obdivuji tento nápad. Nehrozí však navlhnutí slámy a následné šíření plísně? Jak dlouhou má takto provedené zateplení životnost? Děkuji.

  • Honza napsal:

   Dobrý den,

   pokud je stavba dobře provedená, tak navlhnutí slámy nehrozí. Sláma plesniví jen v případě příznivých podmínek pro růst plísní a to je dlouhodobá přítomnost zvýšené vlhkosti ve slaměné izolaci. I v tomto případě však nedochází k zásadnímu poškození slaměných stébel. K tomu dochází až při 98 % relativní vlhkosti, kdy celulóza začíná fermentovat na jednoduché cukry. Nejstarší slaměné domy na světě pocházejí z konce 19. století a v Evropě z počátku 20. století (Francie). Domy jsou stále plně funkční a užívané.

   Pěkný den přeje Honza

 2. Lenka napsal:

  Zdravim, všude pisou o slamene izolaci, ze musí byt lisovane baliky, ale u vas vidim napechovanou slamu. Jak to tedy prosim je a v jake v vrstve doporučujete zateplit dřevostavbu (osb desky a palubky z obou stra), dekuji za odpoved

  • Honza napsal:

   Dobrý den Lenko,

   ano, slaměné zateplení se provádí lisovanými balíky. Na fotkách to ale nebývá zřetelné, protože se snažíme zateplení provádět co nejlépe. Pokud se pěchuje, tak při výrobě panelů v hale a nebo to používáme do vnitřních příček, kde o tepelnou izolaci nejde. Pokud zateplujete slámou, tak není moc možností. Vychází to z rozměru balíku a to na svislé vlákno (u nás asi nejčastější) je 28-45 cm a na vodorovné vlákno 48-55 cm. Nejčastěji je to 38 cm na svislé vlákno. Více bych doporučil při konzultaci, abychom problematiku mohli více rozvést a aplikovat na vaši stavbu.

   Pěkný den přeje Honza

 3. Koželuh Michal napsal:

  Dobrý den,chtěl bych také zateplovat střechu zezhora,jako vy,asi tomu trochu rozumíte,chtěl bych se zeptat jestli musím dávat ty desky jako vy nebo by pak stačila jen normální střešní folie?,díky za radu,Koželuh..

  • Honza napsal:

   Dobrý den Michale,

   koukněte na realizované stavby a na fotky. I když tam nejsou všechny, tak to tam někde bude vidět. Můžete na krokve pot kontralatě dát jenom folii. Jen bych doporučil hmotnost někde od 150 g/m2. Je tam ale riziko, že při třepání folie dojde k proklepání o trčící stébla slámy. Je proto dobré, dát pod ni nějakou měkou izolaci cca 4-5 cm, například Knauf naturoll, Steico flex nebo třeba Naturizol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.