Zateplení půdní vestavby slámou v Uhříněvsi

Slámové zateplení valbové střechy realizované z vnější strany. Celý krov se zespodu celoplošně zabednil coulovými prkny. Zvýšily se krokve o příložky na výšku balíku. Poté se celá střecha vycpala balíky slámy, což bylo velice náročné. Hlavně proto, že ve vrcholových prostorách bylo zúžení příliš velké a bylo nutné balíky upravovat až přes jejich možnosti. Následně se celá střecha zaklopila DFF deskami. Jsou to dřevovláknité desky impregnované s perem a drážkou. Slouží jako náhrada pojistné fólie. Pak už jenom klasická konstrukce pro pokládku krytiny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše realizované stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů u Zateplení půdní vestavby slámou v Uhříněvsi

 1. Zateplení domu napsal:

  Dobrý den, zateplovat slámou je velice zajímavé a obdivuji tento nápad. Nehrozí však navlhnutí slámy a následné šíření plísně? Jak dlouhou má takto provedené zateplení životnost? Děkuji.

  • Honza napsal:

   Dobrý den,

   pokud je stavba dobře provedená, tak navlhnutí slámy nehrozí. Sláma plesniví jen v případě příznivých podmínek pro růst plísní a to je dlouhodobá přítomnost zvýšené vlhkosti ve slaměné izolaci. I v tomto případě však nedochází k zásadnímu poškození slaměných stébel. K tomu dochází až při 98 % relativní vlhkosti, kdy celulóza začíná fermentovat na jednoduché cukry. Nejstarší slaměné domy na světě pocházejí z konce 19. století a v Evropě z počátku 20. století (Francie). Domy jsou stále plně funkční a užívané.

   Pěkný den přeje Honza

 2. Lenka napsal:

  Zdravim, všude pisou o slamene izolaci, ze musí byt lisovane baliky, ale u vas vidim napechovanou slamu. Jak to tedy prosim je a v jake v vrstve doporučujete zateplit dřevostavbu (osb desky a palubky z obou stra), dekuji za odpoved

  • Honza napsal:

   Dobrý den Lenko,

   ano, slaměné zateplení se provádí lisovanými balíky. Na fotkách to ale nebývá zřetelné, protože se snažíme zateplení provádět co nejlépe. Pokud se pěchuje, tak při výrobě panelů v hale a nebo to používáme do vnitřních příček, kde o tepelnou izolaci nejde. Pokud zateplujete slámou, tak není moc možností. Vychází to z rozměru balíku a to na svislé vlákno (u nás asi nejčastější) je 28-45 cm a na vodorovné vlákno 48-55 cm. Nejčastěji je to 38 cm na svislé vlákno. Více bych doporučil při konzultaci, abychom problematiku mohli více rozvést a aplikovat na vaši stavbu.

   Pěkný den přeje Honza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>