ASISTOVANÁ STAVBA- víte co to je?

Když jsem v květnu 2008 dostavěl po 4 měsících náš dům, uvědomil jsem si, zkušenosti a znalosti ve stavění, které mám, nikdy bych to tak v klidu a rychle nezvládl. Přemýšlel jsem, jak bych mohl ostatním lidem pomoci se svépomocnou stavbou, aby se vyvarovali záludností a problémů ve stavění. Nazval jsem to Asistovanou stavbou. Když mluvím o stavebníkovi, nejsou tím míněny jen muži, ale i ženy a hlavně celé rodiny. To, že muž staví, neznamená, že žena nic nedělá. Práce ženy je mnohdy v tomto namáhavější, protože se stará o mužovo pohodlí a o děti.

Jedná se o odborné vedení stavebníka ve všech krocích stavby od základních úvah při vymýšlení technologií, postupů, členění prostoru, přes územní a stavební řízení, organizace stavby, až po samotné vykonávání jednotlivých řemesel. Cílem je, aby stavebník zvládl stavbu jak po fyzické stránce a stránce řemeslné, tak i po psychické stránce. Tou psychickou stránkou myslím hlavně vnitřní a rodinnou pohodu. Aby se vyvaroval zásadním chybám, zlepšil svou manuální zručnost, ale hlavně, aby získal osobní vztah k realizovanému dílu.

Nezanedbatelná je i rychlost stavby. Aby člověk měl příjemný pocit ze stavby a stavěl ji rád, měla by být ukončena nejpozději do 4 měsíců po zahájení. Do 6 měsíců se taková stavba dá ještě zvládnout, ale už nebývá příjemnou, stává se nádenickou a člověk si ji už tak neužívá. Po 6 měsících se většinou stává nádenickou, nepříjemnou a ve spěchu. Do této doby se nepočítají technologické přestávky (vysychání omítek, …), které mohou stavebníkovy pomoci trochu vydechnout. Teď mluvím o stavbě, kterou se člověk rozhodne realizovat sám s menší pomocí druhých a realizuje ji v běžné pracovní době. Nemluvím tady o stavbě po pracovní době a přes víkendy.

Asistence stavby může probíhat v různých úrovních. Doporučuji, aby byla co nejúčinnější, měl by stavebník vykonávat co nejvíce prací, na které si troufá, sám.  Jednak získá pocit vlastní hodnoty a sebevědomí, má přehled o stavbě jako celku, a také o hodnotě lidské práce. Jako nezanedbatelné hodnotím i to, že na stavbě samotné se mohou podílet i ostatní členové rodiny (manželka, děti, babička a dědeček, …). Jako muž před ženou získá její obdiv a to, že je pro rodinu schopen zajistit domov. Také to může být chápáno jako jeden aspekt soběstačnosti. Práci dětí jsem tady zmínil záměrně. Nejde o nádenickou práci, ale o to, aby děti získaly představu o vazbách a vztazích. Představu o vazbách jak a z čeho takový dům vzniká, co představuje práce a jaká je její hodnota. Konec konců, kde jinde a od koho se mohou tyhle věci děti naučit, když ne doma a od rodičů.

Stavebník-stavitel (SS) se díky asistenci může naučit provádět řemesla nebo alespoň kouknout pod jejich pokličku. Naučí se je díky odborné pomoci přímo při provádění samotné práce na stavbě. Je mu věnován čas a pozornost ze strany asistenta, který s ním prakticky projde pracovní operace, potřebné nástroje a nářadí. Dále s ním projde jednotlivé pracovní postupy a vysvětlí mu proč a jak se práce provádí. Další podstatnou součástí je, že SS není ponechán na pospas stavebnímu trhu jak po stránce odborné, tak po stránce personální. Může se naučit pracovat se subdodavateli a se spolupracovníky, kteří mu na stavbě mohou pomáhat.
Jako vrchol asistence považuji schopnost pomoci SS v okamžicích zvýšeného psychického stresu a v okamžicích krize. Takovýchto situací je na stavbě víc než dost. Patří k nim například jednání s dodavateli a subdodavateli, pochopení principů stavebnictví , okamžiky, kdy docházejí finance, stavba nepostupuje podle představ, atd..

Mnozí SS by se sami do stavby nikdy nepustily, protože nemají dostatek odvahy a sebevědomí. Jsem ale přesvědčen, že s pomocí je každý schopen postavit pro sebe a svou rodinu dům vlastníma rukama, nebo se na něm alespoň ve velké míře podílet.

Tady přikládám pěkný náčrtek na vysvětlenou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavební technologie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 Responses to ASISTOVANÁ STAVBA- víte co to je?

 1. Michal napsal:

  Dobrý den,
  myslím, že jste to vystihl přesně. Jsem na počátku cesty k vlastní nezávislosti, která mj. vede přes stavbu energeticky soběstatečného domu. Ve stavitelství nemám žádné vzdělání, pramalé zkušenosti a dokonce bych o sobě ani netvrdil, že jsem manuálně zručný, přesto (nebo právě proto?) cítím, že bych si troufnul stavět svépomocí za odborného dohledu a koordinace prací na stavbě. Jak jste správně zmínil, nejde jen o značnou úsporu financí, kterých se nedostává a jsou brzdou na cestě za realizací, ale i o získání osobního vztahu k domu, znalosti každé jeho součásti, zlepšení manuální gramotnosti a osvojení si stavebních principů. Samotná stavba by měla být naplňující činností a nikoliv otročinou, kterou se pro laika disponujícího jen teoretickými znalostmi nevyhnutelně stane. Vaše nabídka odborné asistence může pomoci spoustě podobných lidí, kterým sice chybí nenahraditelné zkušenosti ze stavby, ale jsou pracovití, trpělivý a mají skutečnou touhu to zvládnout téměř sami. Děkuji, přeji Vám spoustu energie k realizaci Vašich záměrů a rád se na Vás v budoucnu obrátím.

 2. Jakub Bareš napsal:

  Dobrý den,

  rádi bychom si postavili kruhový dům (jurtu), izolovanou slámou. Ideálně mobilní, aby teoreticky po ní na pozemku nic nezůstalo.
  Nemáme žádné zkušenosti jen touhu a neuvěřitelně velkou chuť si domeček postavit. Nejdříve jsme přemýšleli o koupi slaměné jurty Petra Skořepy, ale po tom, co jsem si přečetl články u vás a dozvěděl se o asistované stavbě, byl jsem nadšený. Dokázal byste udělat (asistovanou stavbou) slaměnou mobilní jurtu? Tj. půjde složit i rozložit? Chceme tam mít kamna na dřevo a ideálně střešní okno (původně jsme uvažovali o plátěné jurtě). U petra skořepy to stojí cca 350000Kč (cca 35 m2)a já si myslel, že asistovaná by byla levnější a hlavně by mě více bavila. Jsme velice skromní. Myslíte, že je to u vás možné?

  Díky. Jakub

 3. Pavlína Amálie Švarcová napsal:

  Dobrý den, zůstala jsem po rozchodu sama se 3 synky ve věku 11, 8 a 6 let. Bydleli jsme v domě se zahradou a v pronájmu bytu si prostě nezvykneme. Bylo by možné zajistit stavbu celého domu s naší skromnou pomocí? Dovedl byste odhadnout cenu? Práce se nebojíme, kamarádů máme také dost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.